Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik
411
BLOG

Wkrótce zapłacimy kartą w każdym urzędzie

Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Płatności bezgotówkowe rozwijają się wśród konsumentów, ale w relacji obywatel-administracja  trzeba mieć szczęście, żeby trafić do urzędu z możliwością zapłacenia kartą. Ledwie 10 proc. jednostek samorządu terytorialnego oferuje taką funkcjonalność. Wkrótce ma to się zmienić.

„Od papierowej do cyfrowej Polski” - to program Ministerstwa Rozwoju, który postawił sobie za cel cyfryzację polskiej gospodarki i stworzenie przyjaznego „e-państwa”. Jednym z elementów tej strategii ma być umożliwienie płatności bezgotówkowych we urzędach.

Polacy lubią płacić kartą

Według badania przeprowadzonego przez Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w 2015 roku pt. „Opinie na temat współczesnych sposobów płatności bezgotówkowych”, aż 73 proc. Polaków chciałoby płacić kartą za zobowiązania urzędowe. 70 proc. respondentów tego badania, zapytanych o dotychczasowe doświadczenia, odpowiedziało, że nie skorzystało z płatności bezgotówkowej, ponieważ nie miało takiej możliwości.

Historia płatności w Polsce pokazuje wyraźnie, że nie potrzebujemy zachęty do korzystania w nowych technologii płatniczych – potrzebujemy jedynie dostępu do niej. Mamy w portfelach 35 mln kart płatniczych. Wzrost liczby terminali płatniczych w ostatnich latach przyczynił się do większej liczby transakcji. 

POS - wszystkie urzędy z terminalami

Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej ruszył z początkiem kwietnia tego roku. Ministerstwo Rozwoju współpracuje z Krajową Izbą Rozliczeniową nad wprowadzeniem do urzędów technologii, jak i nad edukacją. Docelowo program ma objąć wszystkie urzędy w Polsce.

Wszystkie opłaty związane z czynnościami urzędowymi będą przyjmowane w terminalach płatniczych POS i dzięki usłudze WebPOS Paybynet. Płacenie kartą lub telefonem ma wyglądać zupełnie jak w dowolnym sklepie wyposażonym w terminal POS, a WebPOS Paybynet ma umożliwić klientowi płatność telefonem bezpośrednio przy stanowisku obsługi klienta.

Jeśli wierzyć deklaracjom obywateli, nie ma co się martwić o zainteresowanie taką formą płatności. Klienci nie będą ponosić żadnych opłat dodatkowych, a docelowo kartą będzie można uregulować podatki, opłaty sądowe, opłaty za usługi publiczne, a nawet… mandaty.

Terminale w radiowozach

W kolejnym kroku do programu zostanie dołączona policja, dzięki czemu będzie można opłacić mandaty w terminalach POS. O tym pomyśle dyskutowano latami, jednak dopiero teraz jego realizacja zaczyna być realna.

Z jednej strony mamy zapowiadane wprowadzenie terminali do urzędów, z drugiej strony nowelizację ustawy „Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia” przygotowana przez resort spraw wewnętrznych, która powiększa o karty i inne instrumenty płatnicze listę sposobów jakimi można będzie opłacić mandat. 

Efektywna e-administracja

Im więcej technologii ułatwiającej obywatelom realizację spraw urzędowych, tym efektywniej będzie działał cały system. E-administracja ma docelowo sprawić, że wiele problemów da się rozwiązać przez Internet zamiast wizyty w urzędzie, natomiast zwiększony obrót bezgotówkowy to oszczędność czasu i kosztów. Nie jest tajemnicą, że zwiększenie dochodów budżetowych i wpływów z podatków można uzyskać poprzez wprowadzanie ułatwień obywatelom, a nie tylko obostrzeń. 

W przypadku policji, korzyści są bardzo proste. Im dłużej mandat pozostaje nieopłacony, tym większe jest prawdopodobieństwo, że już nigdy nikt za niego nie zapłaci. Terminale mogłyby rozwiązać ten problem oraz przy okazji ułatwić pracę policji, gdy mandat dostaje obcokrajowiec, który nie ma polskiej waluty w portfelu.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka